V Japonsku se říká, pokud má být květina krásná, musí se o ni pečovat.
Lester Cole
Dostali jste nebo jste si koupili od nás kytici. Přinesete si ji domů. A co dál, aby vám dělala radost, co nejdéle?
Nepotřebujete žádné speciální výživy, různé spreje na prodloužení trvanlivosti ani nic takového! Krása květin je v jejich přirozenosti.
Kytice vám ve váze vydrží zhruba týden, a to podle druhu, některé mají trvanlivost kratší jiné delší a nic na tom žádné chemické koktejly nezmění. Naše kytice k vám jdou rovnou z pole, čerstvě sklizené, u našich kytic žádnou chemii nepotřebujete.
Tady je pár základních bodů. Není to nic světoborného, ale opravdu to dokáže znatelně prodloužit životnost kytice:
- Použijte čistou vázu, dobře vypláchnutou od čistících prostředků. A čistou vodu.
- Seřízněte květiny šikmo ostrým nožem, případně zastřihněte ostrými nůžkami, aby se obnovila plocha pro nasátí vody.
- Kyticím udržujte ve váze jen tolik vody, aby byli ponořené zhruba 2 – 5 cm. Hlavně ať není ponořen i úvaz. Pokud by byla plná váza vody a ponořen i úvaz kytice, začala by zahnívat a zkrátila by se její trvanlivost.
- Vázu umístěte na chladnější místo. Je jasné, že kytici chcete mít na očích, aby dělala radost, ale určitě jí prospěje dávat třeba jen na noc do chladna. Hlavně ať není na přímém slunci.
- Nestavte vázu s květinami do blízkosti zrajícího ovoce (mísu s jablky pro jistotu alespoň na druhou stranu místnosti). Zrající plody ovoce uvolňují plyn etylen, který urychluje proces stárnutí květů.
- Vodu ve váze měňte každý den, v létě klidně dvakrát denně. Každé dva dny také lehce seřízněte stonky. Seřezávaní stonků je dobré dělat pod tekoucí vodou, minimalizuje se možnost vniknutí vzduchových bublin do rostlinných pletiv.
- Do vody můžete přidat trošku octa (zabrání množení bakterií) a trochu cukru (funguje jako výživa).
- Každý květ má trochu jinou trvanlivost, tak uvadlý květ prostě vytáhněte a kytice vás bude těšit dál. Nic nemusíte vyhazovat, odkvetlé květy dejte na kompost a vrátíte tak přírodě, co nám dala. Kytice balíme do přírodního papíru a vážeme přírodními materiály (lýko, juta,..) – takže vše může zpět do přírody a nezbyde vám žádný otravný odpad – udržitelnost v praxi :).
Jsou květiny, které vyžadují trochu odlišnou péči. Například narcisy (ve váze už se neseřezávají, protože obsahují sliz, který by otrávil ostatní rostliny v kytici), stonky máku jsou zase dobré při zastřihnutí spařit horkou vodou, tulipány je dobré zase zastřihovat klidně více, protože rychle rostou… Ale nebojte, nemusíte mít při koupit kytice vystudovanou jadernou fyziku, kdyby byla v péči o kytici nějaká odlišnost, vždy vás při předání upozorníme.
Nejdůležitější je, ať kytice plní své poslání, dělat radost!