V zimním období nás tak nějak intuitivně přitahují plameny. Ohýnky hoří v krbech, venku při opékání buřtů a doma malé plamínky svíček. Nejvíce to frčí v severských zemích, díky podnebí tam mají lidé větší tendenci vytvářet „teplo domova“. Tak vznikl fenomén Hygge, vyjadřující právě to teplo, pohodu, klid,.. Myslím, že to nemá ani český překlad. Já si to představuji jako takovou večerní zimní pohodu, s teplou dekou, teplými ponožkami, ohněm v krbu, svíčkami, horkou čokoládou nebo svařákem. A pak si ten pocit uchovat a žít s ním.
Fascinuje mě to. Jen s mojí zbrklostí, neschopností soustředit se a dělat tisíc věcí najednou a zároveň nic, to je zatím utopie. Nicméně pálení svíček doma milujeme. Všichni.
Není to tak dlouho, co jsem absolutně neřešila, jakou svíčku zapálím. Hlavně, že je hezká, za pár korun a voní to. Nebo že je na tom hezký obrázek. Teď už neřeším jen obrázky. Mám těžší hlavu, ale čistší svědomí. A doma čistý vzduch. Když zrovna nehnije pod gaučem zbytek svačiny ze školky.
Parafínové svíčky
Každopádně rozdíl mezi přírodními a parafínovými svíčkami je dost zásadní. Parafínové svíčky (to jsou ty, které jsou k dostání za pár korun, ideálně s nějakými syntetickými vůněmi a vy pak doma marně přemýšlíte, z čeho vás bolí hlava) jsou levnější, což je dělá dost atraktivní jak pro výrobce, tak pro konečné zákazníky.
V konečném důsledku levnější nejsou, k tomu se dostanu. Jedná se hlavně o to, že parafín je derivát ropy. Což znamená, že k jeho výrobě je potřeba těžit ropu a to má negativní dopady na životní prostředí. Uvolňují se do vzduchu těkavé látky, které samozřejmě pro nás nejsou úplně „košér“. Hodně zásadní také je, podle toho, co jsem si nastudovala, abych Vám tady nepsala bludy, kombinace se syntetickými vůněmi. Zásadní je, co obsahuje použitý parfém, protože i ten se hořením uvolňuje do vzduchu a my to pak dýcháme. Takže vůbec nejhorší je právě kombinace parafínového vosku a syntetických vůní. Uvolňují potencionálně nebezpečné látky do ovzduší – citlivější jedince z toho pak právě bolí hlava, což je jasný ukazatel, že něco není v pořádku.
Přírodní svíčky
Pak jsou tu přírodní svíčky (z kokosového, sojového, včelího, palmového vosku). Za mě jednoznačně lepší varianta. Přírodní, udržitelné (je dobré dbát na původ vosku, aby skutečně pocházel z udržitelného zemědělství), šetrnější k životnímu prostředí. Svíčky z těchto vosků jsou obecně dražší než parafínové, ale vynahradí to o mnoho delší dobou hoření. Takže, když dáme do poměru dobu hoření a cenu, jsme na ceně stejné, ne-li levnější. Doba hoření u jednotlivých přírodních vosků se liší, ale vždy je to déle než u parafínu. A co mám vyzkoušené, tak sojový i včelí vosk má jemnou přirozenou vůni, tak i bez parfemace jemně provoní prostor.
Tady se ještě vrátím k těm různým vůním do svíček. Pokud je do přírodních svíček přidaná syntetická vůně, během hoření se uvolňuje do vzduchu a s ní i nebezpečné látky, které obsahuje. Toto často výrobci přírodních svíček opomíjejí. Deklarují nám vše o použitém vosku i knotu, ale už „zapomenou“ zmínit, jakou vůni použili. Takže za mě je důležité pohlídat si, aby vůně byla fakt bezpečná. Že byly použity esenciální oleje nebo 100% přírodní parfémy. To voňavá svíčka z obchodního řetězce za pár korun určitě nesplňuje.
Z toho tedy vyplývá, že pro Vaše zdraví je lepší i klasická řetězcová parafínová svíčka (bez vůně!!), než přírodní svíčka se syntetickým parfémem. Když tedy opomeneme otázku ničení životního prostředí (což já bych rozhodně neopomíjela). Ještě je pak podstatný rozdíl v tom, že parafínové svíčky tvoří velké množství sazí, které mohou zbarvit i okolní předměty, někdy i záclony (jsou i velké rozdíly v kvalitě, byla jsem svědkem toho, kdy opravdu nepříjemně čoudili, ale to už záleží na konkrétním výrobku), oproti tomu přírodní svíčky saze tvoří opravdu maličko.
Za mě jedině přírodní a já chci, aby voněla, tak s přírodním parfémem. Ale něco to samozřejmě stojí, takže nepálíme nijak často, jen občas v podvečer pro příjemnější atmosféru doma, nebo před návštěvou, aby svíčka provoněla dům…
Jen potřebujeme vždycky svíčky dvě, protože dvě děti. A sfouknutí svíčky je neopakovatelný zážitek, který musí prožít oba.
Také při pálení svíček nezapomeňte větrat, hlavně když vás je doma více a svíček je více. Svíčky „žerou“ kyslík a při nedostatečném větraní se můžete cítit unavení.
A proč to všechno píšu? Protože chci, abyste to věděli. Často se pálí svíčky i na veřejných místech, kde se schází lidé, aby tam byla příjemná atmosféra (kavárny, dětské herničky, společenské místnosti,..). Nebo třeba na návštěvách, rodinných oslavách,… Pokud někoho bude z návštěvy bolet hlava, nebude to tak příjemný zážitek, jak jste původně zamýšleli.
Hlavně jsem se k tomuto tématu dostala, protože jsem zrovna vybírala svíčky na naše adventní věnce, které Vám nabízíme i komplet se svíčkami, ať nemusíte nikde běhat a shánět je. Takové, jaké my používáme, zatím ve většině supermarketů nenajdeme. Ale je to v nás, kde je poptávka, bude i nabídka.
My pro naše věnce používáme nejraději svíčky ze včelího vosku, ten je stoprocentně lokální, od vosku až po výrobu. Krásně jemně voní a mě to tak nějak přijde ideální. Někdy se nehodí žlutá barva nebo někomu jeho vůně není úplně příjemná, tak nabízíme alternativu i v jiných přírodních voscích v jejich přírodní podobě (barva většinou bílá nebo jemně krémová). Tam se snažím vybírat české a ověřené výrobce.
Ukázky našich adventních věnců najdete u nás na sítích: https://www.facebook.com/kytkyzkamene a https://www.instagram.com/kytky_z_kamene/
Pro objednání pište, volejte, domluvíme velikost, barevnost, svíčky a budete mít krásný adventní věnec, od někoho, pro koho udržitelnost není jen pojem, který právě frčí.